Și Ucraina a primit întregul pachet de condiții necesare pentru aderarea la Uniunea Europeană. Delegația ucraineană a primit la Bruxelles criteriile pentru ultimele trei capitole de negocieri, care vizează economia, energia și agricultura. Astfel, Kievul are acum lista completă de reforme și măsuri pe care trebuie să le îndeplinească pentru a avansa în procesul de aderare. Următorul pas va fi deschiderea și închiderea acestor capitole de negocieri, înainte de semnarea tratatului de aderare la Uniunea Europeană.  

Premierul de la Kiev a anunțat că Ucraina a primit de la Uniunea Europeană condițiile pentru ultimele trei clustere de negocieri. Este vorba despre capitolele privind competitivitatea și dezvoltarea economică, agenda verde și resursele naturale, inclusiv agricultura. Reformele ar urma să aducă mai multe investiții, energie mai curată și infrastructură modernizată, dar și sprijin pentru fermieri și comunitățile rurale.  

Marta KOS, COMISAR EUROPEAN PENTRU EXTINDERE: „Ucraina are o șansă reală să avanseze mai rapid cu reformele care îmbunătățesc viața de zi cu zi – de la locuri de muncă și mediul de afaceri, până la energie, transport și sprijin pentru comunitățile rurale”.

Cele trei capitole completează lista de condiții primite deja de Ucraina în luna decembrie, când Bruxellesul a transmis criteriile pentru alte domenii-cheie – statul de drept și instituțiile democratice, piața internă și relațiile externe. Astfel, Kievul are acum întregul set de cerințe pentru toate cele șase grupuri de negocieri.

Marilena RAOUNA, MINISTRUL ADJUNCT PENTRU AFACERI EUROPENE AL CIPRULUI: „Până când vor exista condițiile pentru deschiderea tuturor celor șase grupuri de negocieri, Ucraina nu stă pe loc. Ea continuă să accelereze alinierea legislației sale la acquis-ul comunitar și implementarea reformelor. Această aliniere anticipată nu este doar un proces tehnic. Ea înseamnă pregătirea terenului pentru negocieri credibile și substanțiale.”

Autoritățile de la Kiev spun că, în paralel, continuă reformele în domenii sensibile pentru aderarea la Uniunea Europeană, inclusiv în justiție și în lupta împotriva corupției.

Taras KACHKA, VICEPRIM-MINISTRU PENTRU INTEGRARE EUROPEANĂ ȘI NATO AL UCRAINEI: „Am avut succese deosebite în reformele anticorupție și în reformele din justiție. Avem un cadru anticorupție care funcționează foarte bine. Mulți judecători au fost selectați de organisme create cu sprijinul experților internaționali și există multă încredere în munca lor. Vom continua în același ritm. În parlament există o discuție politică foarte bună privind reformele și un sprijin constant pentru reformele necesare aderării la Uniunea Europeană, precum și o înțelegere clară că războiul nu este o scuză pentru a nu implementa reforme.”

Ucraina a lansat oficial negocierile de aderare la Uniunea Europeană în 2024. Aderarea depinde de implementarea reformelor și de acordul tuturor statelor membre ale Uniunii Europene, în contextul în care Ungaria blochează acest proces.