Ucraina a lansat rachete Storm Shadow împotriva unei fabrici rusești de armament din Briansli.  Potrivit Kievului proiectilele britanice au lovit uzina unde erau produse sisteme de control pentru rachetele rusești. Cel puțin 6 persoane au murit, iar alte circa 40 au fost rănite. În același timp, Rusia a atacat orașele Sloviansk și Harikov, unde cel puțin șase oameni au murit în urma bombardamentelor.    

Mai multe explozii au zguduit orașul rusesc Briansk. Localnicii au surprins primele lovituri ucrainene, iar din clipurile video se vede un nor de fum ridicându-se deasupra zonei industriale.  

Unda de explozie dar și rămășițele rachetelor au avariat blocurile de alături.

Kievul susține că atacul a vizat fabrica Kremmy El, unde se fabrică semiconductori și microprocesoare pentru rachete de tip Iskander. Statul Major ucrainean a afirmat că au fost folosite rachete britanice Storm Shadow pentru a lovi fabrica. De asemenea, a publicat și un clip filmat din aer care prezintă atacul. Se văd mai multe explozii într-un peisaj urban, urmate de înălțarea unor coloane mari de fum.    

Moscova acuză Ucraina de atac asupra infrastructurii civile și spune că va ridica subiectul la Organizația Națiunilor Unite. În același timp, Rusia a lansat noi atacuri asupra mai multor orașe ucrainene. În Harikov, dronele și rachetele rusești au lovit o fabrică de procesare a cărnii, unde acoperișul halelor a fost distrus, iar în interior utilajele și marfa au fost acoperite de moloz și resturi.  

Lovituri puternice au fost raportate și în Sloviansk, unde bombe aeriene rusești au căzut în centrul orașului. Clădiri rezidențiale au fost avariate, iar cel puțin patru persoane au murit în urma bombardamentelor.

Autoritățile ucrainene spun că echipele de salvare au intervenit toată noaptea pentru a scoate victimele dintre dărâmături și pentru a stinge incendiile izbucnite după atac.