Ucrainenii de pe străzile din Kiev au făcut front comun în jurul preşedintelui Volodimir Zelenski, după schimbul de replici cu preşedintele american Donald Trump la Casa Albă. Pe reţelele de socializare, oficiali ucraineni şi alte personalităţi marcante l-au susţinut pe Zelenski, cerând unitate într-o ţară epuizată de trei ani de lupte istovitoare.

Mulţi ucraineni s-au declarat şocaţi, îngroziţi şi furioşi după confruntarea verbală fără precedent a lui Donald Trump cu Volodimir Zelenski.

„Noi ucrainenii trăiam periodic în al treilea război mondial din 2014, dar din 2022 trăim în permanență și suntem uciși. Faptul că Zelenski a spus că în Putin nu poți avea încredere, el a spus-o destul de lejer.  Noi știm că nu doar nu puteam avea încredere, dar trebuie desființată Rusia ca imperiu.”

„Eu cred că Trump deja a înțeles că Zelenski este  un președinte care nu va ceda așa ușor și că totul nu este atât de simplu. Nu putem avea încredere nici în Trump, nici în Putin, dar în președintele nostru cu certitudine.”

„Eu cred că e vorba de lipsă de respect din partea Statelor Unite, deoarece noi încercăm să luptăm pentru democrație și suntem tratați cu lipsă de respect, față de ostași, militari, oameni, față de țară.”  

În timp ce majoritatea locuitorilor din Kiev au declarat că Ucraina va putea face faţă la ceea ce va urma, unii au fost îngrijoraţi de ruperea relaţiilor dintre cei doi lideri și consideră că totuși discuțiile puteau fi mai diplomatice.

„Noi suntem dezamăgiți de ce s-a întâmplat. Speram la un rezultat pozitiv în urma acestei vizite.”

„Eu sincer cred  că totul putea fi mult mai diplomatic, dar, ca om eu îl înțeleg pe Zelenski pentru că după tonul cu care a început dialogul cu Trump și Vance, totul mergea spre asta. Se putea mai diplomatic, dar avem ce avem. Vom încerca să ne descurcăm cu Europa și sper că și cu SUA vom fi în relații bune.”

„Fără sprijinul Europei și al Statelor Unite, Ucraina nu va putea rezista.”

Politicienii ucraineni sunt deopotrivă șocați de comportamentul Statelor Unite și totodată îngrijorați de ce va urma.

Ina SOVSUN, DEPUTAT ÎN RADA UCRAINEI:Noi am știut că conversația cu Donald Trump va fi dificilă, dar nimeni nu se aștepta la acest atac asupra președintelui Zelenski atât de evident și scandalos. Cred că  a fost un nou nivel de ofensă împotriva Ucrainei  și este uimior să vezi că acesta este modul în care președintele Trump și vicepreședintele Vance discută cu președintele unei țări care este victima agresiunii, în timp ce sunt drăguți și prietenoși cu statul agresor.”

Comandantul-şef al armatei ucrainene, generalul Oleksandr Sîrski, a declarat că soldaţii ţării sunt alături de preşedintele Volodimir Zelenski după cearta acestuia cu Donald Trump la Casa Albă. Puterea noastră este în unitate”, a scris Sîrski pe reţelele sociale. „Preşedintele Zelenski are dreptate”, a declarat pe X şi premierul ucrainean Denis Şmîhali. „O încetare a focului fără garanţii este calea către ocuparea de către Rusia a întregului continent european”, a adăugat el.

La rândul său, ministrul ucrainean de externe Andrii Sîbiga l-a apărat pe preşedintele Volodimir Zelenski pentru că are „curajul şi puterea de a apăra ceea ce este corect”. Zelenski „apără Ucraina şi obiectivul unei păci juste şi durabile”, a declarat Sîbiga pe X, adăugând: „Am fost întotdeauna şi vom continua să fim recunoscători Americii pentru sprijinul său”.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.