Anul acesta ofiterii de paza si protectie vor avea uniforme noi. Acestea nu vor mai fi negre, ci albastre-inchis. Potrivit unui proiect de lege, bodyguarzii vor avea uniforme de serviciu si uniforme pentru parada, dar si haine pentru sezonul rece. Se va schimba si denumirea. Serviciul Paza si Protectie de Stat se va numi Serviciul National de Protectie.
Victor TARNA, DIRECTOR SPPS: ”Ofiterii spps vor capata statut de functionar public.”
Nu se stie deocamdata cat vom cheltui pentru noile uniforme. Potrivit proiectului, banii vor fi luati din bugetul alocat pentru Serviciul Paza si Protectie pentru anul acesta.

