Adjunctul interimar al Procuraturii Anticorupție, Octavian Iachimovschi a venit cu un mesaj de adio după ultima zi de lucru la instituți și a explicat care au fost motivele care au dus la demisia sa din funcție.
„Azi a fost ultima mea zi de munca în calitate de procuror. Am dedicat 14 ani, dar în care am adunat cît alții adună în 30. Am decis că ajunge, am înțeles ca am făcut tot ce am putut și sper sincer ca alții sa faca mai bine”, a scris Iachimovschi pe Facebook.
Totodată, acesta a menționat că a luat decizia de mai mult timp, mai exact din iunie: „Când am primit notificarea de la comisia vetting prin care am fost informat ca nu exista dubii privind integritatea mea etica si financiara (cei care ma cunosc, și sunt mii, știu că nu putea să fie o altfel de concluzie)”.
„Am plecat pentru că nu mai simt ca munca mea în calitate de procuror poate să contribuie într-o măsură eficiența la independența și eficiența sistemului de justiție. Mai, în detaliu ... , am avut un sentiment în ultima perioada ca cineva da cu piciorul în căldările cu apa pe care le car.
De asemenea a descris cum a lucrat în toți acești ani: „ Nopti la rând dormite în automobil în diferite colțuri ale țării, sâmbete, duminici, sărbători, o pandemie petrecute la serviciu. Dar am fost alături de colegi devotați, integri și dedicați Republicii Moldova și muncii pe care o fac chiar dacă sunt "scăldați" în ape murdare de oameni care ori sunt plini de mizerie, ori aleg doar să îi asculte pe ultimii. Totuși au fost 14 ani pe care nu îi regret nici măcar un minut”.
Octavian IACHIMOVSCHI, FOST ADJUNCT INTERIMAR AL PA: „Pot spune că Procuraturii Anticorupție îi lipsesc multe lucruri, dar cel mai mult atenția, analiza și susținerea voastră. Încercați să întelegeți ce este Procuratura Anticorupție si ce face aceasta instituție. Fiecare angajat din PA este o investiție (foarte mica, de fapt scoatem din buzunar mai putin de un euro pe an ca sa finanțăm PA) în lupta cu corupția, un potențial pe care riscam să îl ratăm. E trist sa auzi că ceea ce face PA este mult apreciat în afara țării si mai puțin aici (și o spun în bună cunoștință de cauză)”, a mai adăugat Iachimovschi.
„Am văzut mii de mesaje de apreciere a unor rezultate obținute de echipa PA, dar care erau cu regret adresate altor instituții sau chiar unor politicieni. E ca și cum cineva ar lauda vecinul vostru pentru gardul pe care l-ați făcut personal.
Nu evitați sa criticați PA. Critica bună si corecta nu este o supărare pentru foștii mei colegi ci un stimul de a face mai bine.
Încercați sa aveți convingerea că posedați adevărul obiectiv. Că aveți informația necesară și suficientă pentru a da o opinie corecta, una pe care nu veți fi nevoiți sa o explicați rudelor, prietenilor sau colegilor sau să o vă amintiți. Până la urmă oamenii cinstiți nu sunt obligați sa aibă o memorie bună.
Vă mulțumesc din suflet pentru cuvintele frumoase pe care le-ați transmis public sau personal. Le apreciez foarte mult.
Vorbele bune necesita curaj, ca si cele rele de fapt (pentru care nu pot sa ma supăr mai ales cînd vin de la anonimi, oameni care nu ma cunosc sau de la unii politicieni, la ultimii așa le e munca și îi compatimesc)”.