Debut fabulos în Cupa Africii pe Națiuni. Gazda turneului Maroc a câștigat meciul de deschidere și a făcut-o într-un stil spectaculos, cu un gol din foarfecă.

Maroc a început în forță Cupa Africii a Națiunilor, învingând naționala din Comoros, dar a avut un meci cu destule emoții și ratări. După doar 11 minute, Iyad Mohamed a comis un fault asupra lui Brahim Diaz, iar arbitrul a acordat un penalty. 

Totuși, portarul Comorosului, Yannick Pandor, a intervenit spectaculos cu piciorul, aparând lovitura executată de Soufiane Rahimi și salvându-și echipa de la un start dificil. Ghinionul marocanilor a continuat după ce VAR a respins un al doilea penalty, motivând că același Brahim Díaz a atins mingea cu mâna înainte de a fi faultat. Totuși după pauză, Marocul și-a găsit ritmul.  

În minutul 54, combinația dintre jucătorii de la Manchester și Madrid a dat roade. Mazraoui a centrat impecabil de pe partea stângă, iar Brahim Diaz a trimis mingea în plasă, deschizând scorul în favoarea gazdelor. Iar în minutul 74, Ayoub El Kaabi, intrat de pe bancă, a oferit un moment de magie. Atacantul a marcat un gol de senzație printr-o execuție spectaculoasă din foarfecă.

Foarfeca laterală a ridicat publicul în picioare, iar Maroc se impune în meciul de debut cu 2 la 0. Această victorie prelungește seria de invincibilitate pe teren propriu a marocanilor la nouă meciuri. Următorul test pentru "Leii Atlasului" va fi duelul de vineri, împotriva naționalei din Mali.