Naționala Olandei a fost învinsă de Algeria în ultimul amical înaintea plecării spre Cupa Mondială. În alte partide de pregătire disputate aseară, mai multe naționale care nu au ajuns la turneul final și-au încercat și ele puterile. Polonia și Nigeria au remizat spectaculos, scor 2 la 2, iar Italia s-a chinuit și a trecut la limită cu 1 la 0 de Luxemburg.
Naționala Olandei a încheiat cu un eșec ultimul meci de pregătire înainte de plecarea spre Cupa Mondială. Portocala mecanică a fost învinsă la Rotterdam de Algeria, scor 0 la 1, după un gol spectaculos marcat de Anis Hadj Moussa, cu patru minute înainte de final.
Mijlocașul lui Feyenoord a înscris chiar pe stadionul clubului la care joacă și a adus Algeriei o victorie prețioasă în fața unei echipe olandeze care a ratat mai multe ocazii importante. Echipa Țărilor de Jos a avut o bară în startul partidei prin Donyell Malen, iar alte șanse create de Crysencio Summerville, Tijjani Reijnders și Cody Gakpo nu au fost concretizate. De partea cealaltă, Algeria a crescut în joc după pauză, iar portarul Luca Zidane a avut mai multe intervenții bune și a fost ales omul meciului.
Pentru Algeria, acesta este un succes de moral înaintea turneului final, iar pentru Olanda, un semnal de alarmă înaintea debutului în competiția din Statele Unite, Canada și Mexic. Selecționata lui Ronald Koeman mai are un ultim test, cu Uzbekistan, la New York, înainte de startul la Cupa Mondială, în timp ce Algeria își va continua pregătirea cu meciul împotriva Boliviei.
Spectacolul nu a lipsit nici din alte meciuri amicale disputate aseară de naționale care au ratat calificarea la Cupa Mondială. La Varșovia, Polonia și Nigeria au oferit unul dintre cele mai spectaculoase dueluri ale zilei, încheiat la egalitate, 2 la 2. Africanii au deschis scorul în prima repriză și au condus de două ori pe tabela de marcaj,
Însă polonezii au găsit de fiecare dată resurse pentru a reveni. Gazdele au salvat remiza în minutele de final de Przemyslaw Wisniewski, după o partidă deschisă, cu numeroase ocazii și răsturnări de situație.
Mai greu s-a impus Italia în deplasarea din Luxemburg. Squadra Azzurra, absentă și ea de la turneul final mondial, a avut nevoie de multă răbdare pentru a sparge defensiva gazdelor și s-a impus la limită, cu 1 la 0. Italienii au controlat posesia și au dominat teritorial mare parte din meci, însă luxemburghezii au opus o rezistență surprinzător de solidă. Singurul gol al confruntării a fost înscris de Francesco Pio Esposito.
Astfel selecționata Italiei pregătită temporar de Silvio Baldini a obținut victoria, însă prestația modestă a ridicat semne de întrebare înaintea următoarelor partide de verificare.

