Campioana Petrocub a suferit a treia înfrângere în noul sezon. Leii din Hîncești au pierdut surpinzător la Orhei, iar Zimbru a făcut spectacol și a demolat-o pe CSF Bălți.

Petrocub Hâncești a înregistrat a treia înfrângere în campionatul național de fotbal. Deținătoarea titlului a cedat în deplasare, în fața lui Milsami Orhei, scor 0 la 1, în etapa a noua a Ligii 7777.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Mihail Ghecev, în minutul 45+2.

Milsami a dat lovitura chiar înainte de pauză și a rezistat până la final, obținând astfel prima victorie sub conducerea antrenorului Veaceslav Rusnac.
Într-un alt meci al etapei, Zimbru Chișinău a obținut o victorie categorică la Bălți, 4 la 0 cu CSF Bălți. Ahmed Bonnah a deschis scorul în minutul 38, iar Alexandru Bețivu a preluat apoi rolul principal. Atacantul a înscris chiar înainte de pauză, în minutul 45+3, apoi a mai punctat în minutele 74 și 90+4, reușind un hat-trick.

Zimbru a câștigat astfel fără drept de apel și continuă lupta pentru primele poziții. Grație succesului galben verzii s-au apropiat la un punct de lidera Sheriff. Dar tiraspolenii se pot îndepărta din nou la 4 puncte, asta dacă vor învinge cu Politehnica UTM, meci ce se joacă în aceste clipe.