Bayern Munchen și Arsenal au făcut un pas important spre semifinalele Ligii Campionilor, după victoriile obținute aseară în turul sferturilor de finală. Bavarezii au câștigat cu 2 la 1 pe terenul lui Real Madrid, iar Arsenal s-a impus cu 1 la 0 în fața portughezilor de la Sporting Lisabona, printr-un gol marcat în prelungiri.

Liga Campionilor a ajuns în faza sferturilor de finală iar aseară au avut loc primele două partide. La Madrid, Bayern Munchen a început mai bine și a lovit în minutul 41, când Luis Diaz a finalizat o acțiune construită de Serge Gnabry, iar imediat după pauză, golgheterul nemților, Harry Kane, a făcut 2 la 0.

Atacantul englez a ajuns la 49 de goluri în acest sezon și la 11 reușite în actuala ediție a competiției. Real Madrid a revenit prin vedeta Kylian Mbappe, în minutul 74. Omul meciului a fost desemnat portarul germanilor, Manuel Neuer, care a avut mai multe intervenții decisive și a păstrat avantajul minim al bavarezilor până la final. Deznodământul va avea loc peste o săptămână, pe Alianz Arena, unde Bayern poate să obțină a 22-a prezență în penultimul act al competiției. 

Iar la Lisabona, Arsenal a câștigat primul meci european din faza eliminatorie disputat pe teren portughez, la a șaptea încercare. Tunarii au avut un meci greu, cu ocazii de ambele părți și cu două mingi trimise în bară în prima repriză. Martin Odegaard a ieșit accidentat, iar Havertz, introdus în locul lui, a decis partida în minutul 90+1, după o pasă a lui Gabriel Martinelli, marcând unicul gol al partidei.

David Raya a fost, la rândul lui, decisiv în poarta londonezilor, iar Arsenal revine la Londra cu un avantaj important. Retururile sunt programate pe 15 aprilie, la Munchen și, respectiv, la Londra. În această seară se vor juca celelalte două dueluri din cea mai importantă competiție intercluburi din Europa. La Paris, campioana în exercițiu, PSG va juca contra campioanei Angliei Liverpool, iar într-un duel suta la sută spaniol, Barcelona întâlnește Atletico Madrid.